Windows 11-le on kasulikum üle minna juba tänavu

Järgmise aasta oktoobris lõpeb Windows 10 operatsioonisüsteemi tugi. Kuna hetkel on arvutite üleviimine Windows 11-le tasuta, tasub see juba sel aastal ära teha või vähemalt koostada oma arvutipargi tarbeks ülemineku ajakava, soovitavad Datafoxi Microsoft lahenduste ja teenuste müügijuht Rando Ring ning infoturbejuht Janar Randväli.

Microsoft on teatanud, et lõpetab Windows 10 operatsioonisüsteemi toe 2025. aasta 14. oktoobril. Ehkki selle kuupäevani on hetkel veel üsna palju aega, räägib operatsioonisüsteemi varasema uuendamise kasuks õige mitu kaalukat põhjust.

 

Tasuta üleminekuperiood

Esiteks on hetkel Windows 10 seadmete üleviimine uuele Windows 11 operatsioonisüsteemile tasuta, mis tähendab igale ettevõttele märkimisväärset kulude säästu. Microsoft ei ole veel avaldanud tasuta üleminekuperioodi lõpptähtaega, kuid nende varasema praktika alusel võib arvata, et see ei pruugi sugugi kesta 2025. aasta 14. oktoobrini.

 

Senisest kõrgemad nõuded riistvarale

Teine kaalukas põhjus on see, et Windows 11 nõuded riistvarale on operatsioonisüsteemi varasematest versioonidest märksa kõrgemad. Minimaalselt on vajalik vähemalt kahe tuumaga 1 GHz kiirusega 64-bitine protsessor või süsteemikiip (SoC), muutmälu vähemalt 4 gigabaiti ning kettamaht alates 64 gigabaidist. Arvuti kiiruse ja kasutusmugavuse tagamiseks on aga uue seadme valimisel mõistlik miinimumnäitajad kahekordistada. See omakorda tähendab, et mõnedele olemasolevatele arvutitele tuleb Windows 11 paigaldamiseks teha riistvaralisi laiendusi või koguni osa arvutipargist välja vahetada.

Kui on vajalik soetada märkimisväärses mahus uusi arvuteid, tasub juba praegu koostada Windows 11-le üleminekule kava, et vajalikke hankeid korraldada ning investeeringuid uude arvutiparki ajaliselt planeerida ja rahavoo paremaks juhtimiseks hajutada. Eelisseisundis on siin seadmete renditeenuse kasutajad. Kui klient on rentinud arvutitöökohad Datafoxilt, siis korraldame kokkulepitud ajal ülemineku Windows 11-le ise või toome vajadusel kohale uued ja võimekamad rendiseadmed.

 

Windows 11 on kasutusküps

Kolmas põhjus varasemaks üleminekuks on see, et Microsoft enam Windows 10-le suuremaid uuendusi ei paku, 2025. aasta oktoobrini tehakse sellele operatsioonisüsteemile ainult turvapaiku ja parandatakse avastatud vigu senises programmikoodis. Windows 11 operatsioonisüsteemi turuletulekust on aga peagi möödunud 2,5 aastat ning tänu vahepeal tehtud uuendustele on uus platvorm tänaseks stabiilne ja mugav kasutada, nii et seda võib kõigile julgelt soovitada. Uuem operatsioonisüsteem on alati ka turvalisem isegi siis, kui vanale versioonile on kõik turvapaigad ja kriitilised uuendused paigaldatud.

 

Lihtsam kasutus ja suurem tööviljakus

Microsofti kinnitusel on Windows 11 senisest lihtsam kasutada. Päris uuena sisaldub selles operatsioonisüsteemis tehisarul põhinev intelligentne abiline Copilot, mis aitab kasutajal leida vajalikku infot, vastuseid oma küsimustele, uusi ideid jne. Navigeerimiseks on saab kasutada häält või lasta arvutil teksti ette lugeda. Windows Backup võimaldab uue arvuti kiiresti koduseks muuta, liigutades sinna lisaks failidele ka senise arvuti seadistused, installeeritud rakendused jms.

Suuremat tööviljakust pakuvad ekraani korraldamine „klõpsuabilisega“ ning parem tugi mitme monitori kasutamisele ja multitaskingule samaaegseks töötamiseks erinevate programmidega.  Töölaua grupid aitavad lihtsasti tööasju ja eraelu eraldada ning Microsoft Phone Link võimaldab arvutit kiiresti sünkroniseerida iPhone’i ja Androidi nutiseadmetega. Kasutusloogika osas toob Windows 11 Windowsi ja Maci kasutajad üksteisele lähemale.

 

Kõrgem turvalisus ja uued meelelahutusvõimalused

Kõrgema turvalisuse tagab see, et tänu mitmele kaitsekihile on Windows 11 küberohtude suhtes valvel juba alates esimesest sisselülitamisest. Smart App Control lubab käivitada vaid usaldusväärseid rakendusi ning Microsoft Edge veebilehitseja pakub kaitset pahavara eest ja suudab kontrollida, ega kasutaja mõni salasõna lekkinud pole. Windows 11 toetab ka uusi meelelahutusvõimalusi nagu PC Game Pass, Auto HDR, Direct Storage jne.

 

Vajad abi Windows 11-le ülemineku kavandamisel? Võta ühendust:

 

 

Rando Ring

Microsoft lahenduste ja teenuste müügijuht

rando.ring@datafox.ee