Õige vastus on VMWARE Virtual SAN

Turul levinuim virtuaalserverite platvorm on endiselt VMware vSphere. VMware klastrite traditsiooniline arhitektuur on füüsilised serverid, mis on ühendatud otse või läbi FC/iSCSI lülitite välise andmemassiiviga. Tänaseks on X86 serverite arvutusjõudlus suurenenud sedavõrd, et senise virtuaalserverite klastri saab ehitada ilma välise andmemassiivita. Välised massiivid ongi tegelikult serverid, mis jagavad kettapinda. Kui serveritel jääb CPU jõudu üle, saab luua jagatud kettapinna ka serveri sisestest kõvaketastest. Seda VMware Virtual SAN teebki ja tagab ka vajalikud salvestusteenused ärikriitilistele IT süsteemidele.

VSAN ühendab serveri sisesed kõvakettad (all flash ja hybrid: SSD ja SAS) ühtseks jagatud kettapinnaks. Serverite lahenduste jaoks on minimaalselt kolm (ROBO puhul 2 serverit) ja maksimaalselt 64 serverit. VSAN-i plussiks on kindlasti riistvaraplatvormi vaba valik – kliendid võivad juurutada VSAN klastri oma lemmik serveri tootjaga (HP, supermicro, Lenovo, Fujitsu, Dell, Cisco). Vmwarel on olemas “VSAN ready” serverite konfiguratsioonid, kuid on ka võimalik planeerida endale sobiva CPU, mälu ja kettamahuga serverid.

VSAN on tarkvarapõhine andmehoidla lahendus, mis on integreeritud vSphere platvormiga, selle oluliste funktsioonidega (vMotion, HA, DRS) ja on hallatav vCentriga. Sarnaseid converged lahendusi on turul mitmeid (loe blogipostitust selle kohta siit!). Nende puhul tuleb arvestada, et süsteem ise võib kasutada klastri ressursist kuni 30%. VMware suudab tagada omal patvormil parima jõudluse ja efektiivseima ressursside kasutamise.

LITSENTSID

VSANi litsentsimine käib CPU põhiselt ja on kahte tüüpi litsentse: VSAN standard ja VSAN Advanced.

  Virtual SAN STANDARD Virtual SAN ANVANCED Virtual SAN FOR ROBO
Litsentsimine per CPU – 2400 EUR per CPU – 3900 EUR per VM, 25 VM pack – 12200 EUR
Storage Policy based management * * *
Read/Write SSD caching * * *
Distributed RAID * * *
Virtual Distributed Switch * * *
VSAN snapshots&clones * * *
vROps management Pack * * *
VSAN replication * * *
Streched Cluster   *  
All FLASH   *  

VSANi litsentsidega saab kaasa Distributed Switchi litsentsi, mis muidu on ainult vsphere Enterprise Plus litsentsis! VSAN lahendusega on tagatud andmekaitse ja veakindlus ühe VSAN serveri või kõvaketta rikke korral. Lisaks on andmed dubleeritud serverite vahel. VSAN lahendus sobib VDI keskkondadesse, äri- ja jõudluskriitilistesse andmekeskustesse.

Nimetame Virtual SANi siis tarkvarapõhiseks andmehoidlaks või andmekeskuseks või hyper converged lahenduseks. Vahet ei ole.

VMwarel on olemas Virtual SAN näol väga hea toode, mis täiustab ja lihtsustab senist vSphere serveriplatvormi. Eraldi huvitav teema on veel serverivõrgu virtualiseerimise lahendus NSX. Kokku saate 100% tarkvarapõhise andmekeskuse.

Küsi lisa:
Marko Külaots
marko.kulaots@datafox.ee