Kas sina oled kaitstud WannaCry krüptoviiruse eest?

Reedel, 12.mail, hakkas üle maailma levima lunavara, mis on saanud meedias palju tähelepanu. Lunavara, mis levib suure kiiruse ja efektiivsusega on tuntud erinevate nimede all nagu näiteks: Wana Decrypt0r, WCry, WannaCry, WannaCrypt0r jne. Kuid kõigi nende nimede taga on üks ja sama lunavara.

 

Tänapäeval ei ole lunavarajuhtumid midagi ebatavalist. Antud juhtumi teeb eriliseks aga see, et 24 tunni jooksul on nakatunud väga palju arvuteid ning nakatumine levib massiliselt ka ettevõtete seadmetes. Lunavara kasutab ära süsteemide haavatavusi, levides üle võrgu ja interneti – varasemalt pole ükski krüptoviirus nii kiiresti levinud. See on vaid aja küsimus, millal tekib reaalne vajadus end krüptoviiruste eest kaitsta.

 

WannaCry lunavara on seostatud ka NSA’ga, sest see kasutab NSA 0-Päeva ETERNALBLUE ja DOUBLEPULSAR haavatavuste tehnikaid, mis avalikustati sellel aastal Shadow Brokers nimelise grupi poolt.

 

Sellistes olukordades aitab Sophos lunavaravastane kaitse. Lunavaravastased lahendused Sophos InterceptX / eXploit Prevention mitte ainult ei kaitse ettevõtte arvuteid WannaCry lunavara rünnete eest, vaid aitab neid ka ennetada. Kõik Sophose tänased kliendid, kes kasutavad lunavaravastaseid lahendusi, on eelpool toodud rünnete osas olnud kaitstud. Samuti kaitseb Sophos ettevõtte servereid pahatahtliku lunavara eest.

 

Soovitused lunavara eest kaitseks

 

Ole tähelepanelik – Igasugune lunavara ja pahavara, seal hulgas ka WannaCry, liigub sageli e-kirjades olevate manuste kaudu. Avades kahtlase manuse, laed alla ka taustal oleva pahavara, mida esmapilgul ei pruugi märgatagi. Kui manuses olev dokument on tundmatu või kahtlane, siis ära ava seda ning kustuda kiri oma postkastist ära.

 

Uuenda tarkvara – Uuenda oma arvuti ja muude seadmete tarkvara regulaarselt. Nii on seadmed alati relevantsed ja võimalikult väheste turvaaukudega. Juba oma seadmete uuendamine vähendab lunavara või pahavaraga nakatumise võimalusi.

 

Paigalda ja uuenda viirusetõrjet – Samamoodi nagu seadmete uuendustega, tuleks toimida ka viirusetõrje uuendustega. Uues viirusetõrjes on alati parandatud varasemate versioonide turvaaugud. Uuenda oma seadme viirusetõrjet, et oleksid kaitstud võimalike rünnakute eest.

 

Varunda oma andmeid – Selleks, et võimalike tekkivaid kahjusid minimeerida, soovitame oma andmeid varundada. Andmete varundamine on parim lahendus, et lunavaraga nakatudes need kõige lihtsamini ning kiiremini taastada. Muul juhul võib juhtuda, et oled oma andmed alatiseks kaotanud.

 

 

Loe lisaks: 

Huvi korral loe lisaks viimaseid uudiseid WannaCry’st ja nippidest, kuidas ennast selle eest kaitsta!
Proovi ka tasuta lunavarakaitset Sophos Intercept X!