IT-maailma suured tegijad panustavad täna kõige rohkem pilveteenustesse

 

 
IT-pilved on tulnud selleks, et jääda – pilveteenuste valikusse ja turvalisusse panustatakse täna IT-maailmas kõige rohkem, kirjutab Datafoxi teenuste valdkonna juht Kristjan Ok.

 
Selleks, et tagada ise tehes moodsa äriklassi IT-lahendusena e-post ja kalendrid, võrgukoosolekud, dokumendihaldussüsteem, failide ühiskasutus, kasutusõiguste haldamine ning Office’i töölauarakendused, on vaja vähemalt viit serverit koos kaasneva taristuga (spetsiaalne ruum, võrguseadmed, serverid, kettamassiiv, virtualiseerimisplatvorm, operatsioonisüsteemid, serverteenused, andmevarundus, litsentsid jms). Kõige selle ühekordne maksumus on ligikaudu 60 000 eurot, kuid pilveteenusena pakutakse sama teenuste kooslust SaaS (Software as a Service) mudeliga alates 4 eurost kasutaja kohta kuus. Isetehtud lahenduse tasuvusaeg saabuks 50 töötajaga ettevõttes alles 25-30 aasta pärast, ent siis on riistvara lootusetult vananenud ning vajanud juba mitu korda lisainvesteeringuid.

 

IT-pilve kasuks räägib ka see, et teenusepakkuja juures on andmete turvalisus ja käideldavus tasemel, mida oma serverites mõistlike kuludega ei saavuta. Pilveteenuste valikusse ja turvalisusse panustatakse täna IT-maailmas kõige rohkem ning Google’i, Microsofti, Amazoni ja teiste teenusepakkujate turvameetmete loetelu on niivõrd muljetavaldav, et sellega peaks rahule jääma iga IT-audiitor või euroliidu uue isikuandmete kaitse üldmääruse (GDPR) järgmist kontrolliv järelevalveasutus.

 

Enamik ettevõtteid ei vaja täna oma IT-taristut ning seetõttu muutub ka IT tarbimine üha enam teenusepõhiseks. Üha rohkem renditakse seadmed ja tarkvara teenusena ning ka IT-halduse osas vaatavad kliendid sageli partnerite poole, loobudes oma IT-osakonnast. Ettevõtted tahavad teha äri ehk keskenduda oma põhitegevusele – selle taustal pole oluline, kes omab servereid, arvuteid, telefone ja muud taristut ning sõlmib töölepingud IT-spetsialistidega. Tähtis on üksnes see, mis väärtust see kõik ettevõttele ja selle töötajatele loob ning kuidas see lõpuks majandustulemustes kajastub. Seepärast näeme tõenäoliselt sel aastal ka esimesi kliente, kel on IT-investeeringute number eelarves 0 eurot ning kogu IT on teenustena sisse ostetud, kajastudes üksnes tegevuskulude ridadel.

  


Kristjan Ok

Datafoxi teenuste valdkonna juht
kristjan@datafox.ee

  

 

 

Artikkel ilmus portaalis ITuudised.ee 28.02.2018.

 

Loe lisaks:

Kaheastmeline autentimine – mis see on ja milleks vajalik?

10 nippi, kuidas ära tunda pahatahtlik õngitsuskiri

Sophos tunnistati Endpoint Protection Platform Magic Quadrant for 2018 liidriks