Digipöörde toetusmeede ning Digitaalne Teekaart  – EAS-i toetusmeetmed läbi Datafox Software Engineering OÜ

Datafox Software Engineering on viimase 2 aasta jooksul aidanud oma klientidel  koostada Digitaliseerimise teekaarte ning samuti taodelda rahastust EAS-i digipöörde toetusmeetmest raha kaasamiseks ettevõtete protsesside automatiseerimiseks, digitaliseerimiseks ja tarkvararenduseks.

Me oleme selle aja jooksul koostööd teinud väga erineva suuruse ning profiiliga ettevõtetega. Koostööpartnerite hulka on kuulunud väikesed 5-10 töötajaga ettevõtted aga ka suured paarisaja töötajaga tootmisettevõtted ning teenusettevõtted.

Kõiki neid on sidunud üks ühine välimääraja – neil on vajadus enda protsesside digitaliseerimise, automatiseerimise ning samuti uute seadmete soetamiseks. Digitaliseerituse tase on olnud ettevõtetes erinev, samuti vajamineva tarkvara arenduse või uuenduse maht ning protsesside täiustamise vajadus. Aga kõigi jaoks on Digitaalse teekaardi koostamine loonud tervikpildi ning pannud paika järmise 2-3 aasta tegevused ning nende tegevuste maksumuse.

Digitaalse Teekardi ja Digipöörde toetuse eesmärk on suurendada ettevõtja teadlikkust tema ettevõtte digitaliseerituse ja automatiseerituse hetkeolukorrast ja küberturvalisuse esmasest tasemest ning samuti automatiseerimist ning digitaalsete tehnoloogiate ja robotite kasutuselevõttu.

Antud meetme raames on samuti võimalik soetada seadmeid kui need integreeritakse tarkvarasüsteemidega, samuti on see mõeldud ettevõtetele automatiseerimise ning digitaalsete tehnoloogiate ja robotite kasutuselevõtuks , samuti tootmisseadmete soetamiseks. Toetust saavad taotleda Eesti äriregistris registreeritud eraõiguslikud juriidilised isikud, kes teenisid taotluse esitamisele eelnenud kahel majandusaastal keskmist müügitulu Eestis vähemalt 200 000 eurot. Ettevõtte digipöörde toetusmeetmel on kaks taotlusvooru: esiteks töötlevale tööstusele ja mäetööstuse ettevõtetele ning teiseks kõikidele teistele sektoritele.

Toetust antakse järgmiste tegevuste elluviimiseks:

  • Materiaalse vara ostuks, mis integreeritakse automatiseerimiseks vajalike tarkvarasüsteemide, masinõppe või nägemissüsteemiga. 
  • Immateriaalse vara ning digitaalsete tehnoloogiate arendamiseks ja juurutamiseks, samuti lepingulise teadustegevuse ning turutingimustel ostetud või litsentseeritud teadmise ja patendi hankimiseks. 
  • Digitaalsete tehnoloogiate ja robotite arendamiseks, juurutamiseks ning automatiseerimiseks vajaliku koolituse korraldamiseks oma töötajatele.
  • Digitaalsete tehnoloogiate ja robotite ostmiseks, arendamiseks, juurutamiseks ning automatiseerimiseks vajalikuks nõustamisteenuseks. 
  • Digitaalsete tehnoloogiate ja robotite arendamise, juurutamise ning automatiseerimisega seotud töötajate või võlaõiguslepingu alusel tegutsevate isikute tasustamiseks.

Digipöörde toetusteks eraldatud eelarve on ühtekokku 56 miljonit eurot ning suurim toetussumma 300 000 eurot. Toetuse taotlemisel on omafinantseeringu osakaal vähemalt 50% ja projekti maksimaalne pikkus 18 kuud.
Digipöörde toetuse saamise eelduseks on digitaliseerimise teekaardi loomine. Selle maksumus sõltub erinevatest asjaoludest nagu näiteks ettevõtte äri spetsiifika, tegevusvaldkond, ettevõtte suurus, protsesside ja tegevuste keerukus ning teostatava töö maht. 

Digitaliseerimise teekaardi loomisel tekkiv raport on strateegiline dokument, mis sisaldab ülevaadet ettevõtja ärimudelist, tarneahelast ning tootmise või teenuse osutamise protsessist. Raportis antakse hinnang, milliseid tarneahela ning tootmise või teenuse osutamise protsessi kitsaskohti saab lahendada digitaliseerimisega. Kaardistatakse kitsaskohtade lahendamise prioriteetsus, lahenduse maksumus, tasuvusaeg ning mõju ettevõtja ärimudelile ja majandustulemustele. Lisaks esitatakse raportis nimetatud lahenduste elluviimise kolme aasta tegevuskava. 

Toetusprojektide kirjutamine on üsna spetsiifiline ja ajamahukas töö ning paljudel ettevõtetel napib selleks majasiseselt jõudlust ja vajalikke töötajaid. Datafox Software Engineeringu meeskonnal on aga pikaajaline kogemus Euroopa Liidu toetusmeetmete projektide koostamisel ning hiljem ka nende elluviimisel, tänu millele saame klientide toetusprojektide kirjutamise võtta enda kanda. Samuti on meil kompetents digitaliseerimise ning automatiseerimise valdkonnas, millest saab lähemalt lugeda siit. Meie eksperdid aitavad ettevõtetel koostada digitaliseerimise teekaardi raporti ning arendada seejärel digipöörde toetusmeetme jaoks vajalikke tarkvaralahendusi.

Hetkel majanduskeskonnas toimuva valguses on kõige õigem aeg üle vaadata kõik võimalused kuluefektiivsemaks äritegevuseks.

Huvi korral võtke ühendust meie tarkvaraarenduse müügijuhi räägime täpsemalt:

Hardi Ots
[email protected]