11.05.2022

 

Traadita interneti uusim põlvkond WiFi 6 võimaldab hõlpsasti teenindada pidevalt kasvavat hulka seadmeid ja rakendusi, mis vajavad oma igapäevaseks tööks võrguühendust. Et seda veelgi tõhusamalt teha, on edasiarendusena töötatud välja WiFi 6E, mis toimib sagedusalal 6 Ghz, kirjutab müügijuht Andreas Aben.

 

2020. aastal valminud 802.11ax standardil põhinev WiFi 6 pakub keskmiselt neli korda suuremat läbilaskevõimet võrreldes traadita interneti eelmise põlvkonnaga ning suurendab ühendatud kliendiseadmete arvu tänu OFDMA modulatsioonimeetodile ja MU-MIMO tehnoloogiale. OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) jagab WiFi kanali alamkanaliteks, nii et tugijaam saab üheaegselt suhelda suurema arvu kasutajaseadmetega ning edastada pakette samaaegselt. MU-MIMO (multi-user multiple in/multiple out) tehnoloogia võimaldab tugijaama antennidel võtta korraga võtta vastu raadiosignaale erinevatelt kasutajaseadmetelt.

 

 

 

 

Suurema turvalisuse tagamiseks on WiFi 6 täiendatud WPA3 protokolli ja Enhanced Open standardiga, nii et krüpteerimata paroolid enam võrgus ei liigu. WiFi uue põlvkonnaga käib kaasas TWT-funktsioon (target wake time), mis parandab kasutajaseadme aku kestvust. See toimib nii, et tugijaam ütleb nutiseadmele täpselt, kui pikalt traadita interneti kiip unerežiimi viia ning millal ta enne järgmist sidesessiooni äratada. lahendus hoiab ka WiFi kanalid puhtana, kuna seade ei hakka “magamise” ajal oma info saatmiseks eetriaega hõivama. Lisaks on WiFi 6 leviala välitingimustes märksa laiem kui varasematel põlvkondadel.

 

 

Vanad sagedusalad muutuvad pudelikaelteks

WiFi 6E kasutab ainsa erinevusena sagedust 6 GHz. Vajadus uue sagedusala järele tuleneb sellest, et HP Enterprise’i uuringu järgi kasutab tervelt 91% WiFi kliente praegu kitsaribakanaleid (20–40 MHz), mis piiravad nii võrgu läbilaskevõimet kui ka uute tugijaamade kasutuselevõttu. Võrguühendust vajavate erinevate seadmete hulk kasvab Gartneri andmetel tänavu 6,2 miljardini, mis omakorda muudab ühenduskiirust aeglasemaks. 6 GHz pakub aga olenevalt riigist üle kahe korra rohkem vabu sagedusalasid ning lisab kuni seitse 160-megahertsist kanalit traadita võrkude jõudluse suurendamiseks.  

 

Traadita võrgulahenduste pakkuja Aruba lisas hiljuti sagedusalal 6 GHz töötavatele seadmetele kõrge jõudlusega füüsiliste ja MAC-aadresside struktuuri ning majakad, kolm meetodit tugijaama siseste sageduste leidmiseks (aktiivne otsing, Fast Initial Link Setup ja Unsolidated Probe Responses) ning turvauuendused nagu WPA3, Protected Management Frames ja Enhanced Open. Sagedusalade 5 GHz ja 2,4 GHz tarbeks lisati kaks viisi tugijaama sageduse tuvastamiseks (Reduced Neighbour Report ja Access Network Query Protocol), tulevikukasutuseks majaka edasiarendatud funktsiooni tugi 2G/5G mobiilivõrkudele ning turvauuendused hiljutistele WFA standarditele.

 

Aruba tugijaamad töötavad kõigil kolmel WiFi 6 sagedusel

Kõik need võimalused on olemas Aruba Tri-Radio 630- ja 650-seeria uutel tugijaamadel, mis töötavad nii 2,4 GHz, 5 GHz kui ka 6 GHz sagedustel. Need on esimesed äriklassi standardile vastavad WiFi 6E seadmed, mis tagavad tänu kolme sageduse kombineerimisele turvalise ja usaldusväärse juhtmevaba ühenduse. Aruba tugijaam Campus AP-655 Tri-Radio võimaldab pakkuda 150 kasutajale traadita internetti kiirusega kuni 7,8 Gbps,  Campus AP-635 Tri-Radiosoovituslik maksimaalne kasutajate arv on 100 ja internetikiirus kuni 3,9 Gbps.

 

Järjest suureneb ka nende kasutajaseadmete hulk, millel on WiFi 6E tugi. Näiteks võib tuua Delli, Lenovo, HP, MSI sülearvutid, Samsung Galaxy Book Pro kaks-ühes tahvel- ja sülearvutid, sama tootja telerid ning Samsungi, Xiomi, Motorola, Google’i uued telefonid. Selle standardi tuge oodatakse ka iPhone 14-le ja MacBooki tänavustele uuendustele.

 

Kui soovid rohkem infot WiFi 6 võimaluste kohta, siis võta palun meiega ühendust:

 

Andreas Aben

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

 

 

Loe lisaks:

Sparkly nutikad äpid aitavad Zendeski kasutajatel vältida rööprähklemist

Andmete varundamine teise füüsilisse asukohta on uus reaalsus