07.03.2021

 

Kuna märts on teadagi naistepäevakuu, siis tutvustame Datafoxi naisi, kes moodustavad meie ettevõtte tiimist juba enam kui viiendiku.

 

 

Maris, raamatupidaja

Maris jõudis Datafoxi toredate kolleegide kaudu. IT-valdkonna valis ta sellepärast, et seal on võimalik tööd teha ka kodunt. „Raamatupidajale on väljakutseks aru saada, mida kolleegid IT-firmas teevad,“ räägib ta. „Aga üldiselt tuleb naisi IT-sektorisse üha juurde, kuna hakkab muutuma arusaam, et tegu on meeste alaga.“

 

Kogu vaba aeg kulub Marisel perega koosolemisele – näiteks matkamisele ning loomaaias ja muuseumites käimisele niivõrd, kuivõrd see 4- ja 6-aastase lapsega võimalik on.

 

 

 

Maria, turundusjuht

Maria sattus Datafoxi töökuulutuse peale kandideerides. Enne seda tal IT-valdkonnaga kokkupuudet ei olnud, kuid sektor tundus juba siis väga innovaatiline ning töötamiseks huvitav.

 

„5 aastat tagasi olin Datafoxis esimene naistöötaja, kuid meeskond oli väga kokkuhoidev ning tundsin ennast ainukese naisena tiimis väga hästi,“ meenutab Maria, kellele lisandus suurem hulk naiskolleege aastal 2019. „Siiski on minu meelest kõige parem harmoonia siis, kui tööl on nii mehi kui ka naisi.“

 

Maria hinnangul on IT-alased üritused siiani suunatud pigem meestele, kuid viimasel ajal on hakatud tunnustama ka naisi IT-s ning mõnel konverentsil on isegi selleteemalised eraldi sessioonid. „Ajalooline vale arusaam, et IT on patsiga poiste ala, on õnneks muutumas ning üha enam võetakse naisi heameelega tiimi,“ lausub ta. „Kindlasti on naised sama head spetsialistid ja juhid kui mehed ning ka meeskond töötab paremini, kui esindatud on mõlemad sood.“

 

Oma aega jagab Maria hetkel töötegemise ja beebi kasvatamise vahel, nii et iga päev on erinev ning esitab uusi väljakutseid. „Kuid õnneks on minu puhul alati kehtinud, et kes palju teeb, see palju jõuab!“ lisab ta.

 

 

Õnne, büroojuht

Õnne sattus Datafoxi siis, kui tulevane kolleeg Evelina talle büroojuhi töökuulutuse saatis, öeldes, et see on Õnne jaoks täpselt õige koht. Tänaseks tuleb tunnistada, et tal oli õigus, kuna see ongi just see töö, mida Õnne armastab: olla toeks oma tiimile, et kontor oleks korras, vajalikud asjad olemas, kohvimasin valmis, värsked puuviljad laual ja jäätis külmas 😊

 

„Ma ei ole märganud, et naisi koheldakse IT-sektoris meestest kuidagi erinevalt, kuna olulised on oskused ja teadmised ning milline on inimene inimesena,“ selgitab ta. „Võibolla siiani ei ole IT-sektor tõesti naisi väga kõnetanud ning seda on peetud pigem meeste mängumaaks, kuid ajad ja inimeste mõttemaailmad muutuvad. Üha rohkem naisi leiab tee IT-valdkonda ning usun, et varsti on siin mehi ja naisi üsna võrdselt.“

 

Töövälist aega sisustab Õnne juba 10 aastat Ladina-Ameerika tantsude ning siberi husky tõugu koeraga, kes daami igapäevaselt jalutama viib.

  

Evelina, kasutajatoe spetsialist

Evelina sattus IT-valdkonda juhuslikult, kui ta otsustas pärast põhikooli minna Tallinna Polütehnikumi elektrikuks õppima. Kuna aga samal aastal avati pilootprogrammina arvutite eriala, tehti Evelinale kohe pärast sisseastumist ettepanek eriala vahetada ning uus valdkond tundus talle väljavaatena huvitavam kui elektriku amet. Datafoxi jõudis ta töökuulutuse peale.

 

„Naisena IT-sektoris töötades on see eelis, et ei pea nii palju tassima arvuteid ja monitore ning ronima laua alla juhtmeid sikutama, kuna selles valdkonnas on palju mehi, kes on alati valmis füüsilist tööd naiskolleegi eest tegema,“ naljatab ta. „Naisi on ITs veel vähe, kuigi meie osakaal kasvab tänapäeval jõudsalt.“

 

Evelina suureks hobiks on tants. Ta on hoolsasti õppinud erinevaid Ladina-Ameerika tantsustiile, kuid lisaks pühendab ta igapäevaselt aega ja vaeva oma siberi husky tõugu koera õpetamisele.

 


 

Piret, kommunikatsioonilahenduste müügijuht

Piret teadis juba ülikoolis turismijuhtimist ja turundust õppides, et ilma IT-ta tänapäeva maailmas hästi hakkama ei saa, kuna talle kohe üldse ei meeldi teha rumalat tööd. IT-maailma tõi teda 2014. aastal huvi SEO ja kodulehtede vastu, kust edasi jõudis ta klienditeeninduslahendusteni. Selle valdkonna ettevõtteid kaardistades jäi Piretil pilk peale kanaliülese teenindusplatvormi pakkujal Zendesk, kelle lahendused ja konkurentidest erinev suhtumine mõjus kui sõõm värsket õhku. Datafoxiga liitudes saigi tema tööks Zendeski ja teiste kommunikatsioonilahenduste juurutamine klientide juures.

 

Piretile endale meeldib töötada segameeskondades või pigem koos meestega, kuna tema arvates ei mängi sugu tööalaste väljakutsete puhul erilist rolli. „Millegipärast on meie ühiskond ära unustanud, et esimesed programmeerijad olid just naised,“ räägib Piret.

 

Ka Piretile soovitas karjäärinõustaja 9. klassis, et ta võiks olla maailma parim juuksur ning „kui ta poiss oleks“, siis võiks IQ-testi ja füüsika eksamitulemuse põhjal mõelda ka arhitektikarjääri peale. „Tundsin korraks, et kogu mu maailm on purunenud ja ma ei saavuta mitte kunagi mitte midagi,“ meenutab ta. „Olin päris kaua segaduses enne, kui välja mõtlesin, et mul on täiesti ükskõik, mida mind esimest korda näinud professionaalne karjäärinõustaja mingi testi järgi soovitab. Nii peabki ilumaailm täna minu panusest puudust tundma. Kahjuks mõjutavad esimesed valikud koolist lahkudes meie elu väga tugevalt ja tihti puudub hea info tarkade otsuste tegemiseks. Ka mina jõudsin IT-sse hiljem, kui oleksin stereotüüpidest tekkinud hoiakute pärast võinud jõuda. Loodan, et tänastele noortele on see otsustamine kergem.“

 

Talviti katsub Piret vähemalt korra mägedesse suusatama sattuda ning suvel nii tihti kui võimalik purjetamas käia, et mõtteid tuulutada. Samuti on tal raske ilma mõnda trikki tegemata mööda minna trampliinist ja postitantsupostist ning talli lähedusse sattudes ei ütle ära ka ratsamatkast. 

 

 

 

Krislin, kasutajatoe koordinaator

Krislin valis ülikoolis eesti filoloogiat õppides oma töövaldkonnaks lingvistika. Õpingute kõrvalt sattus ta tööle ühte IT-ettevõttesse, mis tegi oma pulbitseva kiiruse ja innovatsiooniga juba esimesest päevast selgeks, et hoopis selles valdkonnas peaks kanda kinnitama. „Minu jaoks on oluline, et kellegi elu on tänu minu tehtud tööle mugavam ja lihtsam,“ põhjendab ta. Datafoxi töökuulutust nähes meeldis talle kõige rohkem, et eelistatud kandidaadi omadus on ”lihtsalt normaalne inimene ja hea kolleeg” – nii tunduski, et lihtsalt normaalsete inimestega võiks koos töötada küll.

 

„Tõsine väljakutse on teha end kuuldavaks, seda enam, et olen õppinud praktika käigus, aga vastavat diplomit mul ei ole,“ leiab Krislin. „Üldjuhul on kliendid muutunud aastate jooksul neutraalsemaks ning neil ei ole vahet, kas neid abistab mees- või naishääl. Ma isiklikult ei talu soolisi stereotüüpe, mille järgi mehed on tugevad ja otsustavad ning naised toetavad ja korralikumad – nende omaduste olemasolu sõltub minu arvates puhtalt indiviidist. Igal juhul olen täheldanud, et naised peavad end rohkem tõestama kui mehed: et nad teavad sellest teemast, millest räägivad, et nad on vastutusvõimelised, et nende väljatöötatud protsessid toimivad ja nende tööd ei ole vaja üle kontrollida.“

 

Krislini arvates võiks meil vabalt olla rohkem IT-valdkonnas tegutsevaid naismiljonäre nagu Kristel Kruustük, aga võib-olla pole naised piisavalt julged, et proovida tööd, mille kohta neil ei ole kirjalikku tõestust hariduse kohta. „Mind motiveeriti lausega: ”Kui sära on silmis, on kõik teostatav”, aga esialgu peab millegi teostamiseks end kõvasti suruma ja mitte alla andma ka siis, kui ei lasta lauseid lõpetada või tõmmatakse su ideedele vesi peale,“ ütleb ta. „Seetõttu on äge, et idufirmad võtavad tööle ka n-ö ilma kogemuseta inimesi, kel on sära silmis ning kes kiiresti kasvavad andekateks spetsialistideks.“

 

Vabal ajal on Krislin abipolitseinik, tegeleb „elus leiduva õnne aluse“ ehk oma labradori ja taksi tõugu koertega, kuulub loomadele erakorralist abi pakkuvasse MTÜsse Loomapäästegrupp ning harrastab praktilist laskmist (IPSC). Lisaks vaatab ta ebatervislikus koguses Netflixi ning proovib palju lugeda ilukirjandust, imestades näiteks, kuidas ulmekirjanik Philip K. Dick mõtles juba 1968. aastal „Do Androids Dream of Electric Sheep“ kirjutades välja asju, mis meil aastal 2021 osaliselt olemas on.

 

Loe lisaks:

Datafox tõstab partnerlustasemeid maailma juhtivate IT-tootjate juures

Meie kasutajatoe meeskond – saagem tuttavaks!