10.06.2014

Täna on kindlasti paljud IT juhid silmitsi valikuga - tellida serveriteenused avalikust pilvest või ehitada need üles iseseisvalt. Praktikas mõjutavad seda otsust väga paljud asjaolud, mida tuleks tõsiselt kaaluda. Pilv loob kahtlemata palju uusi, seni käsitlemata väljakutseid - juriidika, sobivus ärimudeliga, liidestatus, andmeturve, kasutajakogemus jpm. Seejuures ka hulganisti uusi võimalusi ja hüvesid - maksad vaid kasutatava ressursi eest (pay as you go), süsteeme on lihtne skaleerida (on demand) sõltuvalt oma äri hetkelistest vajadustest, puudub vajadus füüsilise kesskonna loomise jaoks, teenused on kättesaadavad sõltumata asukohast jne. Seega, klassikaline balansi loomise koht, kus kõrvutama peaks võimalikke riske ning saadavaid hüvesid – säästmine kuludelt-, äriprotsesside parendus-, kliendirahulolu kasv-, töötajate rahulolu suurenemine jms paljuräägitud aspektid.

 

Järgmine huvitav väljakutse on kindlasti selle “õige” pilveteenuse leidmine. Et pilve poole püüdlevad täna kõik suuremad tehnoloogiaettevõtted (Microsoft, EMC, VMWare, Amazon, Google, Dropbox jne) ning turul on ka hulk väiksemaid tublisi tegijaid, võib selle “õige” valiku tegemine olla päris keeruline. Seda enam, et pilveteenuste skoop on ajas pidevalt kasvav. Valida tuleb erinevat tüüpi pilveteenuste vahel (SaaS, PaaS, IaaS jne.). Samuti võib seesama pilv olla Sinu oma asutuses (Private Cloud), Sinu valdkonnaga seotud asutuste peale kokku (Community Cloud) või mõne välise teenusepakkuja juures (Public Cloud) või kombinatsioon erinevatest variantidest hübriidina (Hybrid Cloud). Kindlasti on neid klassifikatsiooni veelgi rohkem ning sageli põhjendatult ja eesmärgiga avada üha paremini pilve olemust.

 

Õiged ja valed vastused sageli puuduvad, kuid valida tuleb just oma organisatsiooni jaoks sobiv teekond. Ja seda erinevat tüüpi pilvede vahelt ning sadade tootjate hulgast. Siinkohal saab oluliseks Sinu IT partneri kompetents ning kogemus erinevate pilveteenuste osas. Samuti oskus valida õiged pilveteenused vastavasse olukorda. Siinkohal tuletan meelde, et meie Datafoxis ei ole kindlasti pilveteenuste vastased. Ehkki oleme võtnud teadlikult veidi konservatiivsema joone, oleme valmis aitama oma klientidel leida just neile sobivad pilveteenused. Meie kogemustele tuginedes julgen väita, et ühte ja õiget lahendust ei ole olemas. Mõni pilveteenus, mis on näiteks ühe IT teenuse jaoks ideaalne, ei pruugi mõne teise jaoks üldse sobida. Tänaseks omame Datafoxis rohkem või vähem kogemust nii Microsofti, Google, EMC, VMWare kui paari väiksema, kuid väga tubli pilveteenusega. Ja muidugi erinevate privaatpilve ning hübriidlahendustega. Kui Marko hiljuti kirjutas, et kettamassiivide turul käib kõva lahing, siis sorry Marko, pead tunnistama, et pilveteenuste turul käib veel kõvem rebimine :)

 

Kindlasti tasuks meelde tuletada ka tagasisidet veebruaris toimunud Datafoxi seminarilt IT PitStop, kus sai pilveteenused luubi alla võetud ka suuremas ringis. Meenub väga asjalik diskussioon nii esitlejate vahel kui auditooriumis laiemas ringis. Teema on tõepoolest elevust kuid samas ka küsimusi tekitav. Tookord jõudsime üheskoos ka loogilisele järeldusele - pilvest pääsu ei ole, kuid sammud tuleks väga hoolikalt läbi mõelda. Kui ise kõhkled, küsi nõu oma IT partnerilt. Samuti jõudsime ühiselt järeldusele, et enne pilve liikumist tuleks kindlasti ka välja mõelda, kuidas sealt vajadusel tagasi tulla, et kukkumine liiga valus või surmav ei oleks :)