25.01.2018

 

Kurjategijad on nutikad ja kasutavad ära arvutikasutajaid, kes ei oska ohte ennetada ega nendega arvestada. Kõige lihtsam viis, kuidas ennast kurjategijate eest kaitsta on minimeerida kõiki võimalike viise, kuidas sinu andmeid on võimalik kätte saada. Üks lihtne viis selleks on kaitsta oma kontosid kaheastmelise autentimisega.





Mis on kaheastmeline autentimine?




Kaheastmeline autentimine (2FA, two-factor authentication, kahefaktoriline autentimine, kaheastmeline kinnitamine, mitmikautentimine) nõuab kasutajalt sisselogimisel enda identifitseerimist kahel viisil. Selle käigus tõestab isik masinale, et ta on just tema ja mitte keegi teine.

Sagedasemad autentimise viisid on: logides keskkonda, kuhu on seadistatud kaheastmeline autentimine, küsib arvuti sinult parooli, mis saadeti sulle smsina mobiilile (või mõnda muusse keskkonda) või näiteks telefonikõne teel. Samuti on võimalik kasutada autentimiseks ID-kaarti, mobiil-ID’d või muid nutikaid lahendusi.

Kaheastmeline autentimine on oluline sotsiaalmeedia kontode puhul, et kaitsta oma kontot ja andmeid sagedaste rünnakute eest. Ka kõige populaarsemates sotsiaalmeediavõrgustikes on võimalik kasutada kaheastmelist kinnitamist – näiteks on see võimalik Googles, Facebookis kui ka Twitteris. Lisaks on mitmikautentimine võimalik ka Microsoft Office 365 rakendusel. Selleks küsi abi oma IT administraatorilt või See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.



Esimese sammuna oma konto kaitsmiseks tuleks valida turvaline parool, kus on esindatud suured tähed, numbrid ning erimärgid. Oma paroole tuleks ka mõne aja möödudes ka vahetada.

 

 

 






 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miks on kaheastmeline autentimine vajalik?

 

ID-kaart võib minna kaduma, paroole on sisestamisel võimalik pealt vaadata või varastavad e-kurjategijad lihtsad paroolid ära, kasutades seda hiljem sinu kahjuks. Kui sul on vaid üheastmeline kontosse sisenemine, siis kaotades parooli või ID-kaardi kurjategijale oledki oma kontost ilma. Kuid, milline on tõenäosus, et kurjategija saab korraga oma valdusesse nii sinu ID-kaardi kui ka parooli? Just sellepärast on vajalik kaheastmeline autentimine, mis tagab sinu kontole kõrgema turvalisuse.





Vaata ka Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) õpetusi, kuidas kaheastmeline autentimine seadistada:



Gmail: https://blog.ria.ee/kaheastmeline-autentimine-gmail/
Facebook: https://blog.ria.ee/kaheastmeline-autentimine-facebook/

Twitter: https://blog.ria.ee/kaheastmeline-autentimine-twitter/

 

Loe ka:

Testi oma küberturvalisuse teadmisi

10 nippi, kuidas ära tunda pahatahtlik õngitsuskiri

Kas sina oled kaitstud WannaCry krüptoviiruse eest?