03.06.2016

 

27. mail toimub taas Väljas Töötamise Päev. See on lahe traditsiooni, mis on kestnud juba aastaid. Selle tänuväärse algatuse sõnum on ülimalt positiivne: “Hommikust õhtuni kontoris istumine ei ole enam ammu ainus võimalus, et töö tehtud saaks. Just selle sissejuurdunud valearusaama ümberlükkamiseks see päev ellu kutsutud ongi! Kontorilaua tagant eemal, mobiilselt ja targalt tehtav töö tähendab seda, et töötajal on ühelt poolt suurem vabadus, aga teisalt ka vastutus oma töö tulemuste eest. Sellise töö teevad võimalikuks kaasaegsed tehnoloogiad, nagu süle- ja tahvelarvutid, nutitelefonid, pilvelahendused ja kiire internet.” Millised siis ikkagi on need konkreetsed tehnoloogiad, mida on vaja selleks, et töötada vabalt valitud ajal ning asukohas - tavapärasest kontorist väljas?

 

Turvaline ligipääs ettevõtte andmetele

Esimene ja kõige olulisem tingimus on saada andmetele ligipääs väljaspoolt tavapärast kontorit. Seejuures tuleb tagada andmete turvalisus. Kõige levinum ja üks turvalisemaid lahendusi on luua turvaline VPN (virtual private network) ühendus lõppkasutaja seadme ja ettevõtte võrgu vahele. Ehki tegemist on küllaltki turvalise lahendusega, ei pruugi see olla tänapäeval enam piisav, sest sageli puudub kontroll selle üle, kas ja kuidas liiguvad ettevõtte andmed ettevõtte võrgust lõppkasutaja seadmesse ja sealt edasi. Seega, pelgalt turvalisest ligipääsust ettevõtte võrku enam ei piisa kui seade ise pole kaitstud s.t ettevõtte andmeid hoitakse seadmes koos lõppkasutaja isiklike andmetega. Selle riski aitavad hajutada mobiilseadmete halduslahendused, mis võimaldavad ühe seadme piires eristada ettevõtte andmeid isiklikest ning neid erinevate turvapoliitikatega kontrollida.

 

Kontoritarkvara sõltumata seadmest

Meist enamike peamiseks töövahendiks on nn. Office töölauarakendused (Word, Excel, Outlook jms). Kui tavapärases kontoris oleme harjunud neid rakendusi kasutama oma arvutis töölaua taga, siis kontorist eemal olles muutub oluliseks see, et Office tarkvara ja tööfailid ei oleks konkreetse seadmega seotud. Kui Office tarkvara ja tööfailid töötavad pilvepõhiselt, pääseme oma andmetele ligi peaaegu kõikjalt – nii PC- ja Mac-arvutitest, nutiseadmetest kui üle veebi. Seejuures info on alati ajakohane ning dokumentidest ei teki erinevaid versiooni, mis elavad erinevates seadmetes täiesti oma elu.

 

Ühine failisalvestusruum ja dokumendihaldus

Kui jutt juba kontoritarkvarale läks, siis selle lahutmatu osa on ka andmete salvestuspind – koht, kust avame ja kuhu salvestame need dokumendid, mida kontoritarkvaraga loome. Majast väljas töötades on oluline, et see salvestuspind oleks võimalikult mugavalt kättesaadav, vastasel korral hakatakse dokumente salvestama lõppkasutaja seadmetesse ning “seiklus algab”. Siin on lahenduseks Sinu ettevõtte oma nn. Dropbox - kooslus failiserverist ja pilveteenustest, mis võimaldab faile turvaliselt jagada ja ühiselt redigeerida. Nii on dokumendid alati ajakohased ja pääseme neile kõikjalt ligi.

 

Äriklassi meili- ja kalendriteenus hoiab tööd sünkroonis

Meiliteenus, kiirsuhtlus ja ühiskalendrid on järgmine tänapäeva kontoritöö lahutamatu osa. Info peab liikuma ja operatiivselt ja turvaliselt! Seega on oluline, et ka nendele teenusetele pääseksime ligi kõikjalt, et saaksime sammu pidada nii üksteise kui ka ajakavaga. On elementaarne, et saame neile teenustele ligi igast võimalikust seadmest, kuid ka siin ei tasu ära unustada seadmete turbe tagamist, vastasel korral lekib ettevõtte andmeid iga töötaja taskust.

 

Koosolekud ja telefonikõned sõltumata seadmest ja asukohast

Koosolekute tegemiseks ei ole vaja kontorisse tulla! Kui juba nutiseadet või sülearvutit kasutada, peaks olema sellest võimalik pidada ka võrgukoosolekuid, kus saab reaalajas märkmeid teha ja dokumente koos vaadata. Samuti on tänapäeval nutitelefonis või arvutis võimalik kasutada nn virtuaalset lauatelefoni ilma, et Sinu kliendid või koostööpartnerid taipaksid, et asud tegelikult kontorist eemal.

 

Väljas töötamine on elementaarne

Eelmainitud funktsionaalsused on vaid lühikene üldistus tehnoloogiatest, mis võimaldavad kaugtööd. Konkreetseid tehnilisi lahendusi on saadaval hulgaliselt. Küsimus on vaid nende tehnoloogiate targas integreerimises ühtseks, organisatsioonile väärtust loovaks tervikuks. Kusjuures lahenduste hinnad võivad sageli olla vägagi soodsad. Täiesti kindlalt võib väita, et täna puuduvad tehnoloogilised piirangud tavapärasest kontorist väljas töötamiseks. Kui Sulle tundub, et see nii ei ole, tasub oma IT partnerilt aru pärida ja nõuda võimalust väljas töötamiseks.

 

 

 

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Teenuste valdkonna juht